Rodzaje stali i metody ich obróbki – zleć to specom!

W najwyższym stopniu powszechnym i zarazem legendarnym rodzajem z rodziny metali jest oczywiście tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu przypadkach dodaje się także inne metale w celu poprawienia właściwości, zwykle są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan. W wypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka lub azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych wyżej składników, a kluczowym miejscem do tego jest bezsprzecznie specjalna huta, gdzie produkuje się też inne typy stopów metali.

Do tego, by powstał stop niezbędna jest ogromna temperatura, którą otrzymuje się w specjalnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W dziennym życiu, na dowolnym kroku spotykamy wiele typów produktów stalowych, jest to materiał niezwykle wytrzymały i zarazem powszechnie stosowany w wielu dyscyplinach życia.

Do tego, żeby zdobyć jeszcze o wiele bardziej mocny stop, wykonuje się szczególny proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy przeróżnych typów metali podzielić można na parę kategorii, pod względem wielu przeróżnych składników fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a także zastosowania – przetestuj Energoel. Pierwszym oraz zarazem głównym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tu wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio bądź też wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

W następnej kolejności pod względem zawartości węgla i struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną i nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: pospolitą, wyższą bądź też najwyższą. Przez wzgląd na wykorzystanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno lub ewentualnie gorąco i szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo kultowa nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje wiele gotowych produktów, jakie jesteśmy w stanie zakupić w dowolnym punkcie sprzedaży budowlanym bądź narzędziowym.

br>

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY