Dom

Wycena nieruchomości i maszyn – jakie dokumenty są potrzebne

Dużo firm w pewnym momencie swojego działania potrzebuje wziąć jakiś kredyt. Jednak banki dość ostrożnie podchodzą do ich udzielania, zwłaszcza na większe kwoty. W niejednym przypadku konieczne będzie jakieś zabezpieczenie, na przykład pod postacią urządzeń czy nieruchomości. Nie tylko to pozwoli uzyskać większe kwoty, lecz również i mniejsze oprocentowanie, gdyż kredytodawca ma większe zabezpieczenie na wypadek braku spłaty zobowiązań przez klienta.

Jednak żeby nieruchomość czy maszyna rzeczywiście mogła stanowić taką formę zabezpieczenia, to spełnić trzeba szereg warunków, a jednym z nich jest wykonanie wyceny. Taka wycena jest konieczna do tego, żeby odpowiednio oszacować warunki kredytu, i musi ją wykonać rzeczoznawca Poznań, który posiada konieczne uprawnienia. Wykaz takich rzeczoznawców można otrzymać w banku, lecz również można skorzystać z wyszukiwarki, wpisując w niej na przykład hasło wycena hali magazynowej. Zależnie od przedmiotu wyceny za każdym razem będą niezbędne odpowiednie dokumenty.

W przypadku nieruchomości przeważnie będzie to odpis z ksiąg wieczystych i wypisy z rejestrów gruntów, a także dokumentacja techniczna i mapy. Jeżeli ktoś chce wycenić maszynę, to pokazać mu będzie trzeba fakturę zakupu oraz techniczną i rozruchową specyfikację. Z reguły liczyć się też będzie trzeba z koniecznością zrobienia oględzin, podczas jakich sprawdzony zostanie stan techniczny i wykonana konieczna dokumentacja fotograficzna.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY