Dom

Gdzie można szukać specjalisty do zrobienia energetycznego świadectwa

W ostatnim czasie w naszym prawodawstwie znalazły się przepisy związane z certyfikatami energetycznymi. Takie certyfikaty są dokumentami, które poświadczają o tym, jak dużo energii zużywa dany budynek. Dotyczy to przede wszystkim ogrzewania w zimie, ponieważ na to potrzeba najwięcej prądu, gazu czy węgla.

Ale też w przypadku audytu pod uwagę jest brana klimatyzacja, wentylacja czy podgrzewanie użytkowej wody, czyli wszystko to potrzebne będzie do tego żeby komfortowo mieszkać. A w zależności od tego, jak dany budynek jest wykonany, to zapotrzebowanie może się ogromnie różnić. Wystarczy że będzie nieszczelność okien i brak dobrej izolacji ścian, aby kilka razy więcej płacić niż w przypadku nowoczesnego domu.

Aktualnie tego typu świadectwa są wymagane dla budynków, jakie postawione zostały po 2009 roku. W przypadku starszych certyfikat jest obecnie potrzebny jedynie wtedy, gdy się je zamierza wynająć albo sprzedać. Jeśli nie będzie takiego dokumentu, to właściciel naraża się na grzywnę która wynosi nawet do 5 tysięcy. Jednak być może i to zmieni się w niedługim czasie, gdyż zmiany idą w tym kierunku, żeby każdy budynek został pod tym kątem sprawdzony.

Samo wykonanie świadectwa nie jest specjalnie trudne, musi się tym jednak zająć osoba posiadająca odpowiednie pozwolenia. Taką bez żadnego problemu znajdzie się czy to przez ogłoszenia w prasie, czy wpisując w wyszukiwarce słowa Certyfikat energetyczny budynku, a następnie sprawdzając zwrócone wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY