Uprawnienia na wózek widłowy – w jaki sposób je zrobić

Widłowe wózki są powszechnie wykorzystywane w dużej ilości form, chociażby na magazynach, halach produkcyjnych czy nawet supermarketach. Bardzo pomagają one w rozwożeniu produktów umieszczonych na palatach, a niektóre z modeli mogą takie palety podnosić na wysokość nawet paru metrów.

Z tego też powodu jeśli ktoś będzie planował znaleźć pracę w którymś z tego typu miejsc, to pomyśleć powinien o zrobieniu odpowiednich uprawnień. Bo przepisy są bardzo jednoznaczne, żeby można było pracować za pomocą takiego wózka, to konieczne będzie dysponowanie odpowiednimi uprawnieniami. Jest to spowodowane tym, że używanie tego pojazdu związane jest z wieloma zagrożeniami, dlatego też operator powinien posiadać odpowiednie umiejętności i wiedzę. Takie uprawnienia wydawane są przez Urząd Dozoru Technicznego, i żeby je otrzymać należy pozytywnie zdać egzamin. Nie ma jakiś specjalnych warunków wiążących się z przystąpieniem do egzaminu. Po pierwsze trzeba mieć ukończone 18 lat oraz wykształcenie podstawowe, obowiązkowe również będzie uzyskanie zgody lekarza do operowania takim wózkiem.

Egzamin nie należy do trudnych, ale przy założeniu że wcześniej kandydat się do niego przygotuje. Najlepszym rozwiązaniem będzie wzięcie udziału w odpowiednim kursie, na którym można będzie dokładnie poznać konstrukcję wózka, zasadę jego funkcjonowania oraz regulacje prawne związane z bezpieczeństwem użytkowania. Dobry kurs na wózek widłowy jaworzno posiadał także będzie część praktyczną, w czasie której kandydat nauczy się operować takim sprzętem i zaznajomi z jego prawidłową obsługą.

+Reklama+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY