Dom

O czym trzeba pamiętać wybierając żywą choinkę

Dla większości osób jednym z podstawowych zakupów przed świętami jest naturalna choinka. W ostatnim czasie tego typu drzewka zaczęły się cieszyć rosnącą popularnością, ponieważ posiadają one sporo istotnych zalet. Przede wszystkim dają one znacznie inną atmosferę we wnętrzu niż sztuczne choinki. Jest kilka gatunków, które przez parę tygodni pięknie potrafią pachnieć żywicą, dzięki czemu przypomina to pobyt w najprawdziwszym lesie. Poza tym każda żywa choinka jest jedyna i niepowtarzalna, co również jest dużą zaletą w porównaniu do sztucznych. Następną ważną kwestią jest ekologia, na jaką zwraca się obecnie coraz więcej uwagi.

Jodły czy świerki uprawiane są w specjalnych hodowlach, gdzie przez kilka lat rosną, będąc domem dla wielu zwierząt i owadów. Ponieważ są to plantacje sztuczne, to nie jest w żaden sposób niszczone środowisko naturalne, a w ten sposób zagospodarowuje się chociażby nieużytki, jakie ciężko by było wykorzystać w inny sposób. Dlatego też pierwszą rzeczą, jaką trzeba sprawdzić podczas zakupu choinki jest to, skąd pochodzi. Każdy ze sprzedawców powinien posiadać jakieś dokumenty poświadczające pochodzenie, jeśli ich nie chce pokazać, to jednak lepiej poszukać innego miejsca.

Żywych choinek można szukać w sporej ilości miejsc. Dużą popularnością przede wszystkim się cieszą różnego rodzaju markety, tam przeważnie jakieś stoisko z choinkami się znajdzie. Zaglądnąć też można na bazary i place targowe, oraz oczywiście wykorzystać internet. Jeśli się wpisze w wyszukiwarce hasło świerk cięty hurt śląskie, to się otrzyma adresy firm, w których zamówić można choinkę, albo tylko jedną, albo też trochę więcej. Ponieważ obecnie w sprzedaży będzie kilka różnych gatunków, to pasuje poznać czym one się charakteryzują i wybrać najbardziej odpowiedni.

Jeszcze do niedawna najbardziej popularne były świerki pospolite, które są niedrogie, mają przyjemny, żywiczny aromat, ale też jedną dużą wadę. Mianowicie po krótkim okresie czasu dość mocno z nich wypadają igły, i trzeba je niestety regularnie sprzątać. Reszta gatunków świerków, to znaczy srebrzysty i kłujący, mają już znacznie trwalsze igły, ale one nie cieszą się takim zainteresowaniem. Być może dlatego, że od kilku lat najchętniej wybierane są kaukaskie jodły. Ten gatunek choinki nie rośnie u nas naturalnie z uwagi na odmienne wymagania, lecz na plantacjach da się go uprawiać. Jodły mają zielone, gęste gałązki, i bardzo ładnie się prezentują nawet z niedużą liczbą ozdób.

Z reguły w każdym punkcie sprzedaży będą dostępne różne wielkości choinek. Z tego też powodu warto zastanowić się dobrze, czego się będzie potrzebować, i wybrać najbardziej odpowiednią. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, aby drzewko było świeżo ucięte i posiadało ładne, nie wysuszone gałęzie. W niektórych punktach sprzedaży drzewka zaczynają się pojawiać już początkiem grudnia, i w takich sytuacjach na święta niekoniecznie już będą one w dobrym stanie. Po zakupie choinki należy ją przystosować odpowiednio do panujących w mieszkaniu temperatur. Niezwykle istotne jest też trzymanie jej w pojemniku z wodą, co przedłuży znacznie czas świeżości.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY