Dom

Czym jest i kto musi posiadać energetyczne świadectwo

Na początku 2023 roku zrobiło się małe zamieszanie wśród posiadaczy nieruchomości, związane z wprowadzaniem świadectw energetycznych. Takie świadectwa obowiązywały już wprawdzie od jakiegoś czasu, ale wyłącznie dotyczyły posiadaczy budynków stawianych po roku 2009. Obecnie zmienione przepisy ten obowiązek naniosły na wszystkie budynki, lecz póki co wyłącznie wtedy, gdy one będą wynajmowane czy sprzedawane.

Dlatego też nie ma co szukać od razu gorączkowo kogoś kto takie świadectwo zrobi, ponieważ potrzebne ono będzie jedynie w wymienionych wyżej przypadkach. Co oczywiście nie oznacza, że regulacje się za jakiś czas znowu nie zmienią, i jednak każdy będzie musiał je zrobić. Aktualnie nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ na rynku jest wielu fachowców, którzy znają się na tym bardzo dobrze.

Łatwo ich można wyszukać chociażby za pomocą internetu, po wpisaniu w wyszukiwarce hasła audyty energetyczne czyste powietrze i przeglądnięciu otrzymanych wyników. Jeżeli chodzi o koszty, to zbyt wysokie one nie są, przeciętnie w kwocie pięciuset złotych powinno się taki dokument zrobić. Dużo zależeć też będzie od gabarytów takiej nieruchomości oraz tego, gdzie ona leży. Samo świadectwo ma na celu dać informację, jakie będzie zapotrzebowanie danego obiektu na energię, potrzebną do grzania, chłodzenia, ogrzewania wody czy wentylacji. Przeważnie w takim dokumencie umieszcza się też zalecenia wiążące się z możliwościami poprawy niektórych elementów, co zmniejszy wydatki związane ze zużyciem energii.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY