W jaki sposób może być wykonana legalizacja wagi

Najróżniejsze wagi są powszechnie spotykane w dużej ilości miejsc. Dość powszechnie na przykład z nich korzysta handel, ale stosowane są też również przez jubilerów czy w laboratoriach. Urządzenia te mogą też mieć bardzo różne zakresy i gabaryty. Te najmniejsze operują na setnych czy dziesiątych grama, a największe z nich zważyć mogą nawet kilkadziesiąt ton. Lecz aby takie wagi mogły zostać w legalny sposób używane, to spełniać one muszą określone parametry techniczne.

W pierwszej kolejności dotyczy to precyzji i dokładności, lecz również i ogólnego stanu technicznego. Jeśli będzie się kupować zupełnie nową wagę, to jest ona skalibrowana przez producenta. Oznacza to, że już w czasie produkcji wszystko dokładnie sprawdzono, i takie urządzenie może być stosowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Okres takiej legalizacji zależy od branży, w przypadku typowych wag handlowych wynosi dwa lata, a potem takie badanie jest do powtórzenia.

Wynika to z tego, że w czasie użytkowania niektóre mechanizmy mogą ulec uszkodzeniu lub zużyciu, a jeżeli będą one miały wpływ na wynik pomiaru, to należy zrobić coś z tym. Jeżeli legalizacja wag przenośnikowych nie będzie pozytywna, to urządzenie albo zostanie naprawione, rzecz jasna przy założeniu że da się to zrobić, albo utylizowane. Nie warto sobie lekceważyć tego obowiązku, ponieważ za używanie sprzętu bez legalizacji można się narazić na jakąś karę. Koszty takiej weryfikacji nie są wysokie, a przy pozytywnym wyniku kolejne badanie będzie za ustalony okres czasu.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY