Dom

Jakie są podstawowe rodzaje betonu

Beton jest jednym z głównych surowców stosowanych w budowlanej branży, to przez jego właściwości mogą być stawiane budynku na kilkadziesiąt pięter czy też ogromne przemysłowe obiekty. W związku z tym że jest wylewany w postaci płynnej, to zapewnia to dużo możliwości w kształtowaniu rozmaitych elementów konstrukcyjnych. Przeważnie łączy się go ze stalą, która poprawia odporność i wytrzymałość. Samych odmian betonu jest wiele, najczęściej są używane betony zwykłe, lecz poprzez różne modyfikacje składu można uzyskać materiał o specyficznych właściwościach.

Ogólny skład betonu wygląda prosto, ponieważ taka mieszanka ma w sobie cement i kruszywo w odpowiednio dobranej proporcji. Cementy dostępne są w kilku różnych odmianach, różniących się od siebie czasem wiązania i wytrzymałością na ściskanie, i właśnie od tego w głównej mierze zależy wytrzymałość tworzonego elementu.

Kruszywa dodawane do betonu mają różną grubość, z reguły jest to piasek oraz płukany żwir. W przemyśle budowlanym najczęściej stosowany jest beton nazywany zwykłym, posiadający kilka klas wytrzymałości, dobieranych do konkretnych potrzeb. Przy samodzielnym przygotowywaniu betonu trzeba dokładnie pilnować proporcji dodawanych składników oraz odpowiednio wykonać proces mieszania. Dużo lepszą opcją będzie zakup betonu gotowego, który dostarczony zostanie na miejsce budowy w płynnej postaci, gotowy do wylania.

W zastosowaniach architektonicznych często stosowana jest odpowiednia odmiana betonu, która się charakteryzuje się gładką powierzchnią po stwardnieniu, bez potrzeby późniejszej obróbki. Jeżeli w miejsce kruszywa zostanie użyty granulat styropianowy, to znacznie się zmniejszy waga takiego materiału, przy niedużym ograniczeniu wytrzymałości. Odpowiedni wybór betonu jest ogromnie ważny dla stawianej konstrukcji, czyli trzeba się tu trzymać norm, a jeżeli ktoś zamierza dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie, to w wyszukiwarce może podać hasło beton wodoszczelny na taras i przejrzeć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY